(Under Construction)
Pakiet Polskiego Oznakowania Drogowego i Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu - Mapper Manual
Znajdziesz tutaj opisanie większości elementów tego pakietu, oraz triki pozwalające na szybsze i wygodniejsze stawianie tych obiektów na mapie.
Ogólny spis obiektów w paczce:
-
90% wszystkich znaków drogowych pionowych, wybrane w pełni konfigurowalne
-
Kompletne oznakowanie poziome (linie poziome, znaki pionowe w formie poziomej)
-
Urządzenia Bezpieczeństwa ruchu - Barierki...
-
Bariery Energochłonne
-
'Kocie oczka'
-
Progi zwalniające
-
Oznakowanie prac drogowych
-
Kostka synchronizująca do migania świateł
-
Słupki hektometrażowe
-
Krawężniki 'Kasselskie'
-
Zdecydowanie za dużo słupów pod znaki drogowe
-
Aktywne znaki drogowe (Migające)
-
Sygnalizatory świetlne z dodatkowymi obiektami pozwalającymi na ich konfigurowanie, w 4 wariantach, w 2 wersjach rozmiarowych (200/300mm soczewki)
-
Oznakowanie dla szlaków rowerowych
-
Kilkanaście podstawowych splinów wykonanych w specyfikacji ustawy dla różnych klas dróg
-
(TBA) Kompleksowy pakiet wiat przystankowych
-
(TBA) Tablice ulicowe
-
(TBA) Dynamiczne znaki drogowe
-
(TBA) Wybrane obiekty architektury miejskiej (Śmietniki, ławki, stojaki itd)
-
(TBA) Bariery akustyczne
-
(TBA) Parkometry
-
(TBA) Sygnalizacja tymczasowa/mobilna
QRH odnośnie fontów
Font nie używa polskich znaków bezpośrednio!
Aby użwać polskich znaków, nie wpisuj w OMSI bezpośrednio Ł, Ą, Ć itd, tylko stosuj się do poniższej listy które znaki co wyświetlają. Takie rozwiązanie jest zastosowane ze względu na fakt, że nawet jeżeli font jest odpowiednio zapisany, to mapa potrafi albo wykrzaczyć tekst z polskimi znakami na przypadkowych konfiguracjach komputera, albo potrafi się zepsuć w trakcie pakowania/rozpakowywania mapy.
-
_ - separator, który służy za alternatywę dla spacji. Przydaje się na znakach gdzie brakuje minimalnie miejsca, i można się tym ratować
-
ą - #
-
ć - $
-
Ć - <
-
ę - ^
-
ł - \
-
Ł - >
-
ń - ;
-
ó - [
-
ś - ]
-
Ś - {
-
ź - =
-
Ź - }
-
ż - +
-
Ż - |
No to w drogę...
Podstawy znaków
Wszystkie podstawowe znaki zostały wykonane w wersji ze słupem. Pozwala to na oszczędność czasu, przy czym w przypadku chęci postawienia większej ilości znaków w jednym pionie, lub 'powieszenia' znaku np. na latarnii, da się to bardzo łatwo uzyskać.
Tabliczki dodatkowe
Dodatkowe tabliczki do znaków są umieszone na wysokości pozwalającej na bezpośrednie umieszenie ich pod dowolnym standardowym znakiem, nie ma zatem żadnej potrzeby dopasowywania wysokości tabliczek.
Znaki oznaczone jako Freetex
Znaki które posiadają możliwość dowolnego wpisywania tekstu są oznaczone jako Freetex. Wyłączeniem z tego oznaczenia są jedynie znaki kategorii E (Drogowskazu i miejscowości), gdyż one same z siebie są Freetextowe.
Znaki Freetex Kat. D
Wybrane znaki kategorii D posiadają dodatkową możliwość konfiguracji przez edytowanie etykiety obiektu. Dostępne jest wpisywanie odległości i/lub dodanie strzałek kierunkowych. Jest to zapomniana i rzadko używana opcja przewidziana w ustawie.
Konfigurowalne znaki F-10/F-20
Znaki F-10/F-20 i podobne, są w pełni dowolnie konfigurowalne. Podstawową zasadą konfiguracji tych znaków jest zawsze stawianie obiektów w konkretnej kolejności i używanie opcji Attach to object. Tablice, zawsze konfigurujemy od lewej do prawej, zaczynając od obiektu z dopiskiem START i kończąc na pliku LAST. Ewentualne podpinanie obiektów pod słupy zawsze robimy z pierwszym obiektem, reszta automatycznie łączy się z nim.
W paczce są też nieustawowe znaki w wersji czarno-żółtej, pod roboty drogowe/wersja tymczasowa.
Tablice zbiorcze
Tablice zbiorcze konfigurujemy na podobnej zasadzie jak znaki F-10. Najpierw stawiamy wybany przez nas znak z bazową siatką (3x2, 2x2, 1x2), następnie 'doczepiamy' odpowiednie piktogramy informujące kierowców o dostępnych usługach na danym MOPie. Znaki podobnie do tych z kat. D, posiadają konfiguracje strzałek i odległości, oraz także nazwę danego MOPu/stacji paliw.
Aktywne znaki U-3c i U-3d
Znaki U-3c/d występują również w wersji aktywnej (świecącej). Dostępne są znaki asynchroniczne, migające w randomowych odstępach czasu niezależnie od siebie, ale także jest dostępna wersja synchroniczna. Wersję synchroniczną podłączamy pod dołączoną do paczki kostkę, następnie ustawiamy znaki w odpowiedniej kolejności i przypisujemy odpowiednie ID świateł. Uzyskujemy wtedy efekt zsynchronizowanego płynnego efektu migania.
Kostkę tą, można również użyć z dołączonymi światłami na słupki U-21.
Nazwa kostki: Kostka_sterujaca_synchro_migania.sco
Barierki
Super zoptymalizowane barierki są elementem paczki jako jedne z UBR (Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu). Są wykonane w specyfikacji podanej w ustawie, a także posiadają one odpowiednie attach pointy, dla wygodniejszego stawiania ich na mapie.
(Protip - podłączony obiekt można obracać przez wpisywanie wartości w rot, nie działa normalna opcja przez klawisz R)
(Protip 2 - przy stawianiu długiego łańcucha barierek warto stawiać je maximum na połowę długości kafla. Dłuższe barierki będą wtedy znikać. Punktem 0 dla OMSI przy renderowaniu jest 'Obiekt Matka',
Znaki poziome
Poza standardowymi splinami lepiej dopasowanymi pod OMSI, są również dodane przewidziane w ustawie wybrane znaki pionowe w formie poziomej. Są one usytuowane na wysokości raczej pozwalającej na bezproblemowe ustawianie ich na wysokości nieco ponad asfaltem, oraz mają wyłączone kolizje, więc autobus nie będzie po nich skakać. Tyczy sie to również splinów z odpowiednio spreparowanymi danymi wysokości, więc dla gracza nie będzie problemu z efektami dźwiękowymi tak, jakby najechał na 5 metrową wyrwe w jezdni.
Znaki Rowerowe (Kat. R)
Dostępne są znaki dla rowerzystów. Poza standardowymi tabliczkami szlaków, są dodane również nowe znaki z odległościami do miejscowości jak i znaki skrzyżowań dróg rowerowych. Ich zasada działania jest prosta i pozwala na nieskończoną ilość konfiguracji.
W przypadku tablic skrzyżowań (R-4e) - najpierw stawiamy tablice z wybranym przez nas układem drogowym, potem dołączamy ewentualne tabliczki z predefiniownych attach pointów. Tabliczka z numerem szlaku rowerowego, lub tabliczka E-21 dołączą się w odpowiedni punkt, zachowując estetykę znaku, nie wystając w żadną stronę zbyt bardzo.
(Protip - do paczki są dołączone również słupy, które mają odpowiednio zdefiniowane miejsca do podłączenia tych tablic)
Znaki typu 'Strzała'
Znaki typu 'Strzała', tj. F-13, E-5, E-6, E-4, E-7 do E-12a, to znaki które dostępne są w różnych rozmiarach szerokościowych, ale i także o słupach nie zapomniano, bo słupy mają tak predefiniowane wysokości, aby można było wygodnie umieszczać jeden pod drugim.
Dodatkowo, Znaki E-4 przyjmują opcję dodania tabliczki z numerem drogi. pod 'E (Dodatki do tablic)' Wybieramy interesujący nas typ drogi w konfiguracji /LEWA/. W innym wypadku tabliczka może nie pasować do znaku E-4.
Znaki E-2a
Znaki E-2a konfigurujemy tak jak wszystkie inne. Najpierw obiekt bazowy, potem wszelakie dodatki. Do tego znaku, numery dróg wybieramy również wersje /LEWA/. Attach pointy są predefiniowane pod umieszczanie strzałek kierunkowych jak i tabliczek z numerami dróg.
Protip - Aby rozpocząć nową linijkę przy wpisywaniu tekstu na znaki przez edycję etykiety, wpisujemy '@' na zakończenie każdej linijki (z wyłączeniem ostatniej!)
Znaki E-14/E-14a
Tak jak w poprzednich przypadkach. Pierwsza etykieta to lista miejscowości, druga etykieta to lista odległości do miejscowości. Przy czym ten znak jest dostępny w 2 rozmiarach. Duży i mały. Należy pamiętać o różnych wersjach obiektu tabliczki z numerem drogi dla każdego z nich.
Wersja mała - tabliczka BEZ dopisku /LEWA/
Wersja duża - tabliczka z dopiskiem DUZY
Sygnalizatory świetlne
Sygnalizatory świetlne są dostępne w 4 konfiguracjach - Nowoczesny LED, Staromodny Halogenowy, PRL i PRL po modernizacji na LEDowe soczewki.
Wszystkie są w 2 wariantach rozmiarowych soczewki - 200 i 300mm.
Dodatkowo - dołączone są również różne konfiguracje słupów - co ważne, posiadają one predefiniowane attach pointy pod różne scenariusze konfiguracji sygnalizacji oraz oznakowania (F-20).
Odpowiednie konfigurowanie tych sygnalizatorów w najlepszy sposób jest opisane w poniższych akapitach.
Dodatki do sygnalizatorów
Dodatki do sygnalizatorów obejmują:
-
Tabliczki BUS dla sygnalizatorów SB
-
Tabliczki kierunkowe dla sygnalizatorów STK
-
Ekrany wizualne dla wszystkich rozmiarów sygnalizatorów (To jest w zamian za gotowe sygnalizatory z już dołączonymi ekranami. Ogranicza to burdel w plikach, który musiałem ograniczać jak tylko możliwe, żeby dało się w tym połapać)
-
Sygnalizatory S-2, tzw 'zielone strzałki' również podłączamy bezpośrednio pod sygnalizator. Dzięki temu strzałka jest zawsze w idealnym miejscu obok głównego sygnalizatora.
-
Gięte słupy pod znaki, m.in. STOP, droga z pierwszeństwem, przejście dla pieszych.
-
Przyciski dla pieszych
-
Kamery
-
Sygnalizatory akustyczne dla niewidomych
Mocowania sygnalizatorów
Dobrą praktyką jest mocowanie sygnalizatorów (o innej konfiguracji niż jeden w pionie) z użyciem dodatkowych mocowań. Sygnalizatory attachujemy wtedy do mocowania, a nie do słupa. Dzięki temu można o wiele ładniej zamocować sygnalizatory ze strzałką, lub grupy sygnalizatorów na jednym słupie, zamiast zabawy w latające lampy lub stawianie kilku słupów obok siebie.